10 kroków do stworzenia dobrego biznesplanu

biznes biznesplan klienci know-how konkurencja rynek

Mówi się, że dobrze przygotowany biznesplan to klucz do sukcesu, a jednocześnie warunek konieczny do realizacji przedsięwzięcia. Oczywiście historia zna przypadki udanych biznesów,  za którymi nie stały żadne biznesplany, jednak dziś – kiedy wg statystyk REGON codziennie w Polsce powstaje grubo ponad tysiąc firm – niezwykle ważne jest stworzenie unikatowego produktu, precyzyjne rozpoznanie rynku i konkurencji oraz zaplanowanie działań i etapów rozwoju. Biznesplan pozwala uporządkować te elementy wraz ze zdefiniowaniem własnych celów, pozwalając uniknąć nam niepotrzebnych rozczarowań na poźniejszym etapie.

Hasiči

Powodów do pisania biznesplanu może być wiele. Niektórzy potrzebują go tylko po to, by na starcie uporządkować myśli i podzielić się zadaniami, inni muszą dostarczyć go przy ubieganiu się o kredyt w banku, jeszcze inni przedstawiają go inwestorom, szukając funduszy na realizację swojego zamysłu. Niezależnie z jakich pobudek jest pisany, powinien w pełni prezentować twój pomysł i być dowodem na to, że jesteś gotów do jego realizacji. Pisz prostym, ale przekonującym językiem, pokazując korzyści płynące z wprowadzenia Twojego planu w życie. Pokaż się z jak najlepszej strony, ale bądź realistą i w żadnym wypadku nie zakłamuj rzeczywistości.

Poniżej przedstawiamy schemat budowy dobrego biznesplanu. Jeśli uczciwie podejdziesz do sprawy, to idąc krok po kroku, stworzysz wartościowy dokument, który może pomóc Ci zyskać finansowanie, a później służyć Ci przez lata jako podstawa strategii działania Twojego miejsca.

1. Streść swój pomysłfoodkonference-23

Pierwszą i czesto najważniejszą częścią biznesplanu jest opracowanie jego streszczenia. Mimo, że ten krótki fragment otwiera twój biznesplan, napisz go po skończeniu całego dokumentu. W ten sposób podsumujesz całą pracę, wyciągniesz esencję tego co masz do przekazania. Streszczenie jest wizytówką twojego projektu, licz się z tym, że jeśli na tym etapie nie zainteresujesz inwestora, nie będzie czytał dalej, a Ty, mimo świetnego pomysłu, stracisz szansę na jego finansowanie. W streszczeniu należy jasno i zwięźle opisać cały projekt na biznes, przedstawiając jego cele, planowany sposób wdrożenia oraz przewagę względem konkurencji, a także podstawowe dane finansowe. Warto podkreslić tu korzyści, jakie Twój produkt, usługa czy miejsce przyniesie Klientom, ale też samemu inwestorowi, jesli o takiego się staramy.

2. Przygotuj podstawowe informacje o firmie

cafedu-11

Kolejną częścią biznesplanu jest opracowanie informacji o firmie. Zacznij od wizji i misji firmy, a następnie przejdź do konkretów: podaj nazwę i formę działalności, datę założenia firmy i jej siedzibę, informacje o organach statutowych. Wskaż osobę reprezentującą firmę oraz ewentualnych wspólników. W tym miejscu możesz również zaprezentować logotyp Twojej firmy. Zakres koniecznych do opisania danych zależy od formy prawnej przedsiębiorstwa.

3. W zachęcający sposób opisz swój pomysł

cupcake-5A teraz szansa jedna na milion – opisz swój lokal, tak by czytający chciał tam być. Zrób wszystko, by wyróżnić się spośród konkurencji. Pokaż, że wiesz co robisz, napisz jakie miejsce pragniesz otworzyć, na czym polega jego wyjątkowość, co będzie przyciągało klientów i sprawi, że przyjdą do Ciebie, a nie do sąsiadów. Opisz jakie są Twoje plany rozwoju lokalu (np. dostawa na telefon, organizacja eventów dla firm itp.).

4. Poznaj i opisz rynek, na którym będziesz działać

Rynek to po prostu otoczenie, miejsce i rzeczywistość, w których będziesz prowadzić działalność. Inwestor ma prawo nie wiedzieć o nim nic, dlatego od Ciebie chce dowiedzieć się jak duży i zróżnicowany jest w chwili obecnej i jak będzie rozwijać się w najbliższym czasie.

supertramp-3-696x464

Na tym etapie powinieneś dokładnie przeanalizować konkurencję oraz potencjalnych Klientów. Zaprezentuj tendencje i kierunki rozwoju, jakie panują w całej branży i umieść się na tej wirtualnej mapie pośród innych lokali. Weź pod uwagę konkurencję bezpośrednią – czyli inne lokale w okolicy, ale też pośrednią – czyli alternatywy dla spędzania czasu w twoim lokalu (np. pójście do parku, centrum handlowego, na łyżwy, czy do kina). Zastanów sie jakie są główne bariery wejścia na ten rynek – w kontekście ewentualnego tworzenia się nowych podmiotów konkurencyjnych._DSC0114

Możliwie dokładnie zdefiniuj i opisz grupę docelową dla twojego lokalu. Nie bój się wchodzić w szczegóły – zastanów się czy wśród Twoich Klientów przeważać będą kobiety czy mężczyźni, w jakim przedziale wiekowym będą, gdzie będa mieszkać, czym będą zajmować się w wolnym czasie? To wszystko pomoże Ci zrozumieć ich lepiej, odpowiadać na ich potrzeby, a na późniejszym etapie tworzyć strategię komunikacji.

  1. Zaprezentuj w jaki sposób będziesz działać

Przyszła pora na zaprezentowanie planu technicznego twojej firmy, czyli wszystkich szczegółów codziennego funkcjonowania. W opisie działalności operacyjnej powinieneś rozwinąć wątek godzin otwarcia, menu, zaopatrzenia, współpracy z dostawcami itp. Tak na prawdę ogranicza Cię tu tylko Twoja wyobraźnia i poziom zaangażowania w projekt. Masz możliwość pokazać, że po otwarciu lokalu dasz sobie ze wszystkim radę, bo masz już to przemyślane i uporzadkowane – nie przegap tej szansy!

  1. Pokaż że potrafisz się sprzedać

toustarna-22

Świetny pomysł na biznes to jedno. Strategia sprzedaży produktów i zapełnienia całej sali, to niestety inna sprawa, często nie idąca w parze z tym pierwszym. Dlatego na etapie tworzenia biznesplanu dokładnie przeanalizuj w jaki sposób będziesz zarabiać. Już wiesz co, wiesz już komu, ale JAK będziesz sprzedawać? W tym punkcie musisz zastanowić się nad polityką cenową, formami sprzedaży i strategią merketingową. Opisz to dokładnie, szczególnie skupiając się na tym, w jaki sposób będziesz promować swój lokal, jaki budżet przeznaczysz na te działania i do kogo będziesz te działania kierować.

  1. Pokaż z kim chcesz pracować i jak zamierzasz zarządzać

kchj-12

To ważny punkt, który zaprezentuje, że wiesz jakich ludzi chcesz rekrutować i masz zadatki na to, by ich pracę koordynować i właściwie kontrolować. W tym miejscu powinieneś rozpisać strukturę organizacyjną i podział obowiązków, nawet małej gastronomii – kto, za co i przed kim będzie odpowiedzialny. Tu też warto uwzględnić przewidywaną stawkę godzinową za pracę na poszczególnych stanowiskach, bonusy za osiągnięcia, ścieżkę rozwoju. Pokaż, że masz plan jak stworzyć i utrzymać dobry zespół, który będzie na tyle związany z firmą i zmotywowany, że będzie robił wszystko, by przynieść ci wyczekiwane zyski.

  1. Przedstaw analizę SWOT

Uczą tego na zajęciach z przedsiębiorczości i podstaw ekonomii, jednak w oderwaniu od rzeczywistości wydaje się to niepotrzebne. Kiedy tylko przełożysz to na własny biznes, nagle analiza SWOT zaczyna nabierać sensu. Poprzez analizę SWOT wskażesz mocne i słabe strony swojego przedsięwzięcia (bądź uczciwy!) oraz zaprezentujesz szanse i zagrożenia, jakich możesz spodziewać się w swoim otoczeniu.

  1. Po(d)licz to wszystko dokładnie

numbers-and-finance-1

Analiza finansowa to dla wielu osob najtrudniejsza, ale niestety ogromnie istotna część biznesplanu. Niedoszacowanie przedsięwzięcia może oznaczać dla nas konieczność zamknięcia lokalu już kilka miesięcy po starcie, o ile w ogóle uda nam się go otworzyć. W tym punkcie musisz dokładnie policzyć ile środków potrzebujesz na start oraz na pierwsze miesiące działalności, kiedy ruch w lokalu będzie mniejszy. Uwzględnij wszystkie koszty potrzebne do wyposażenia i aranżacji lokalu, zatrudnienia i przeszkolenia pracowników oraz zatowarowania twojego lokalu. Pamiętaj o kosztach stałych prowadzenia działalności, ZUS-ach, podatkach, czynszu, rachunkach za prąd itp. Następnie, znając wysokość kosztów, przygotuj politykę cenową, czyli policz ile w Twoim lokalu będa kosztować poszczególne produkty, byś nie musiał do biznesu dokładać. Na końcu wykaż na czym i ile będziesz zarabiać  i skonfrontuj to z wszystkimi kosztami.

Analiza zysków i strat powinna uwzględniać co najmniej pierwszy rok działalności i uwzględniać ewentualne nakłady inwestycyjne.

W tym wszystkim wskaż kwotę, jaką sam możesz zainwestować w lokal. Napisz jaka kwota jest Ci potrzebna do otwarcia biznesu i w jaki sposób zamierzasz ją pozyskać – w formie dofinansowania, kredytu, pożyczki itp. Opisz to dokładnie, łącznie z harmonogramem spłat.

  1. Stwórz dokładny i realny harmonogram

F100009954

Na podstawie powyższych punktów, zarysu strategii działania i promocji Twojego biznesu, przygotuj harmonogram działań od momentu rejestracji firmy, przez pozyskanie finansowania, wyposażenie lokalu, zatrudnianie i szkolenie pracowników, reklamę i promocję, po przyjęcie pierwszych Gości. Do harmonogramu możesz dołączyć plany rozwojowe i inwestycyjne na przyszłość oraz plan marketingowy na kolejne miesiące.

  1. Nie bój sie załączników

Ten często niesłusznie pomijany przez przedsiębiorców punkt, służyć ma zobrazowaniu i potwierdzeniu faktów, które zawarłeś w biznesplanie. Możesz puścić wodze fantazji i dodać tu zarówno efekty swoich poprzednich prac, prezentacje, zdjęcia, wykresy, filmy, jak i dokumenty urzędowe (wyciągi, odpisy), reklamy czy wywiady. Wszystko to ma działac na Twoją korzyść i potwierdzać, że jesteś właściwym człowiekiem na właściwym miejscu.