
10 książek kulinarnych pod choinkę
Do Świąt zostały dwa tygodnie. Niby nie tak mało, ale w sklepach czuć już przedświąteczną gorączkę, a do kas codziennie ustawiają się coraz dłuższe kolejki. Jeśli planujesz obdarować świątecznym prezentem kogoś, kto interesuje się jedzeniem, uwielbia chodzić po knajpach i orientuje się w najnowszych trendach, świetnym i praktycznym rozwiązaniem będzie książka kulinarna czy kucharska. Na rynku dostępne są tysiące tego typu albumów. Przejrzeliśmy listy bestsellerów, by podpowiedzieć Wam, co może sprawić największą frajdę obdarowywanemu.
Dzień dobry. Śniadania z Małgosią Mintą.
Naszą listę zaczynamy dobrym tytułem śniadaniowym. Małgosia Minta to znana i lubiana dziennikarka, blogerka i pasjonatka jedzenia. W smacznie wydanym albumie zebrała pomysły na śniadania – te ekspresowe, jak i te bardziej „slow”. Minta wraca do smaków dzieciństwa, zachęcając do doceniania i celebrowania pierwszego posiłku w czasie dnia.
Na zdrowie, Eliza Mórawska
To już czwarta książka autorki niezwykle popularnego bloga „White Plate”, Elizy Mórawskiej. Wszystkie poprzednie: „O chlebie”, „O jabłkach” i „Słodkie” szturmem zdobyły listy bestsellerów. Tym razem czytelnik może liczyć na solidną dawkę super zdrowych potraw. Przepisy uwiecznione zostały w obiektywie samej autorki, która znana jest również z przepięknych zdjęć, które na jej blogu śledzi 100 tysięcy czytelników miesięcznie.
Gotuj zdrowo dla całej rodziny, Jamie Oliver
Jamie Oliver, brytyjski kucharz, znany jako charyzmatyczny prowadzący programy kulinarne, uwielbiany jest na całym świecie. Zawdzięcza to swojemu bezpretensjonalnemu podejściu do jedzenia – ma być smacznie, prosto w przygotowaniu, odżywczo i zdrowo. Jamie jak zawsze stawia na jakość i smak posiłków, sięgając po szeroki repertuar warzyw i owoców, dobrych mięs i ryb. Tym razem dodatkowo dba też o figurę czytelników – dzieląc dania według wartości odżywczych i nie przekraczając 600 kcal na danie główne.
Wszystkie smaki Skandynawii, Mayer Claus
Bestseller autorstwa jednego ze współzałożycieli kultowej Nomy, zwanego „ojcem chrzestnym skandynawskiej gastronomii”, Mayera Clausa. Książka podzielona jest na cztery rozdziały, odpowiadające poszczególnym porom roku. Autor podpowiada jak kupować dobre produkty sezonowe, sprawdzać ich świeżość oraz jak wykorzystywać je w kuchni, by w pełni ukazać ich smak. Claus zachęca do odpowiedzialnych lokalnych zakupów, korzystania z zasobów w świadomy sposób, w zgodzie z naturą. Przepisy, które prezentuje – często na praco- i czasochłonne dania, mają być bazą wyjściową do własnych poszukiwań. Całość wzbogacają piękne, typowe dla skandynawskiego designu zdjęcia i layout.
Kiszonki i fermentacje, Aleksander Baron
Aleksander Baron, szef kuchni Solec 44, to jedno z najgorętszych nazwisk polskiej sceny gastronomicznej ostatnich lat. Uważany jest za najlepszego znawcę i orędownika sztuki fermentacji w Polsce. Za pomocą książki zachęca czytelników do eksperymentów ze smakiem i formą. Cytryny kiszone w wędzonej soli? Jarmuż fermentowany w jogurcie z jałowcem? Kiszony rabarbar z grapefruitem w miodowej zalewie? Czemu nie?! Baron przedstawia niebanalne przepisy na szybkie i oryginalne dania, taki jak: sorbet z fermentowanego melona z szałwią, rzodkiewki w czarnej soli i krem z dyni w maślance. Przywraca nieco zapomnianą, a charakterystyczną dla naszej kultury sztukę kiszenia i dodaje jej nowoczesnego sznytu.
Cała obfitość. Wegetariańskie święto urodzaju, Yotam Ottolenghi
Ubiegły rok dla wielbicieli kuchni wegetariańskiej upłynął pod znakiem polskiej „Jadłonomii” Marty Dymek oraz pierwszej części „Obfitości” Ottolenghi Yotam. W tym roku autor prezentuje jeszcze szersze spojrzenie na bogactwo warzyw, kasz i roślin strączkowych. Prezentuje aż 150 nowych przepisów na dania jarskie, ułożone według metody przygotowywania (grillowanie, pieczenie, gotowanie na parze itp.). Jeśli ktoś myślał, że kuchnia bezmięsna jest nudna, powinien zajrzeć do tej książki – okra w cieście maślankowym, sałatka z alg, imbiru i marchewki,soczewica z radicchio, orzechami włoskimi i miodem manuka – to tylko przykłady niczym nieograniczonej wyobraźni autora.
Najlepsze przepisy najlepszych restauracji
Nowatorski „portret polskiego restauratorstwa”, ze wstępem Macieja Nowaka. Zestawienie 39 restauracji i życiorysów Restauratorów, w towarzystwie 100 ściśle strzeżonych dotąd przepisów. Pięknie wydany album prezentuje restauracje, biorące udział w odbywającym się od 2014 roku Festiwalu Najlepszych Restauracji Restaurant Week, ich właścicieli oraz Szefów Kuchni z ich najlepszymi, flagowymi i do tej pory tajnymi przepisami.
Gastrobanda, Kamil Sadkowski, Jakub Milszewski
Cała prawda o gastronomii „od kuchni”. Pierwsza polska książka, w której autorzy odsłaniają nieznany świat gastronomii, zdradzając tajemnice, o których do tej pory wiedziały wyłącznie osoby „z branży”. Ciekawa, czasem szokująca dawka wiedzy, dzięki której łatwiej laikom będzie zrozumieć jak działa restauracja i na co uważać podczas kolejnej wizyty w lokalu.
Wino. Praktyczny poradnik. Wine Folly, Justin Hammack, Madeline Puckette
Winefolly.com to nagradzany wieloma prestiżowymi nagrodami portal internetowy poświęcony wartościowej wiedzy na temat wina. Strona ma dziesiątki tysięcy oddanych wielbicieli na całym świecie (również w Polsce) zarówno wśród winiarskich debiutantów, jak i koneserów. Autorzy tego serwisu postanowili stworzyć jego książkową wersję. Dzięki temu powstał przystępny, nowoczesny poradnik, zawierający jasne i czytelne informacje w formie przejrzystych wizualizacji i grafiki. Prosto, zrozumiale i na temat! Bez zbędnego zadęcia i snobizmu. To prawdziwy „winiarski nawigator” – jak nazwał tę książkę, znany profesor enologii University of California, dr Andrew L. Waterhouse – dla nowicjuszy i profesjonalistów.
Polski przewodnik Paleo, Iwona Wierzbicka, Katarzyna Karus – Wysocka