7 blogów kulinarnych, które musisz znać

blogerzy blogi dania kontra ania froblog krytyka kulinarna little hungry lady ranking restauracje restaurantica warsaw foodie

Nie masz czasu i chęci na odwiedzanie kiepskich knajp? A może po prostu chcesz być na bieżąco i szukasz inspiracji zanim otworzysz własną restaurację. W tej sytuacji nikt nie okaże się równie pomocny, jak niezależni, zorientowani w temacie i aktywni w sieci blogerzy. Specjalnie dla Was przyglądaliśmy się blogom recenzującym polskie restauracje i na ich podstawie stworzyliśmy całkiem nieobiektywny ranking najciekawszych.

Krytyka Kulinarna

Partnerzy w życiu i w blogowaniu – Magda i Jacek – cenią sobie dobre jedzenie, podróże i najwyższą jakość w każdym aspekcie życia. Swoimi odczuciami, od czterech lat dzielą się z czytelnikami, a tematy ich wpisów dotyczą nie tylko lokali gastronomicznych, ale i dalekich podróży, miejsc wartych odwiedzenia, smaków wartych spróbowania i wydarzeń, w których warto uczestniczyć. Autorzy w zabawny i dosadny sposób opisują okołogastronomiczną rzeczywistość, a wśród najpopularniejszych wpisów na blogu, znaleźć można m.in.: „Jak w restauracji nie wyjść na palanta. Wersja dla opornych” czy „Twoje dziecko nie jest świętą krową i ty też nią nie bądź”. Profil Krytyki Kulinarnej na FB śledzi ponad 90 tysięcy osób.

Zrzut ekranu 2016-10-25 o 16.26.17


Warsaw Foodie

Owoc współpracy dwóch chyba najaktywniejszych blogerek kulinarnych stolicy, które osobno działają pod szyldami Froblog i Restaurantica. Nic się przed nimi nie uchowa, informacje o nowo powstających miejscach publikują często jeszcze przed otwarciem. Lokale grupują wg kilku kryteriów, m.in. lokalizacji, rodzaju kuchni, okazji. Dzięki temu blog działa jako sprawna wyszukiwarka, podpowiadając gdzie najlepiej wybrać się na randkę na Żoliborzu, spotkanie biznesowe w Ursusie czy na późne śniadanie z psem i bandą dzieciaków na Ochocie.

W odróżnieniu od innych blogów ujętych w zestawieniu, Warsaw Foodie nie publikuje recenzji odwiedzanych miejsc. Działa na zasadzie „serwisu informacyjnego o kulinarnych sekretach stolicy”, opisując nowe miejsca, ewentualnie linkując do wartych przeczytania recenzji w innych internetowych źródłach.

Profil Warsaw Foodie na FB obserwuje ponad 46 tysięcy osób.


Zrzut ekranu 2016-10-25 o 16.27.19

 

Tasteaway

Sympatyczna rodzina 2+2, której narodziny dzieci nie stanęły na przeszkodzie w odkrywaniu ciekawych miejsc i smaków w kraju i za granicą. Wspólnie podróżują po całym świecie, wrażeniami dzieląc się z setkami tysięcy czytelników. Swoje odczucia podróżniczo – kulinarne spisują często w formie subiektywnych rankingów, na których można polegać odkrywając nawet najbardziej odległe, nowe miejsca. Największą popularnością na blogu cieszą się wpisy takie jak: „6 magicznych miejsc na weekend”, „12 miejsc na rodzinny obiad z dzieckiem w Warszawie”, „Tajlandia – co zobaczyć – subiektywny przewodnik”.

Fejsbukowy profil rodziny śledzi ponad 112 tysięcy fanów.

Zrzut ekranu 2016-10-25 o 16.27.54


Little Hungry Lady

Monika, wegetarianka wierna zdrowej diecie śródziemnomorskiej, bloga zaczęła prowadzić z myślą o promowaniu zdrowego stylu życia bez konieczności rezygnacji z jedzenia na mieście. Na blogu pisze o zdrowym jedzeniu w domu i w restauracjach oraz o swoich kulinarnych podróżach. Motywem przewodnim bloga jest wysoka jakość i odżywczość jedzenia, niezależnie od tego czy jest przygotowywane w zaciszu domowym, czy kupowane na mieście. Monika podpowiada jak bilansować posiłki samemu, ale też jak nie zgrzeszyć podczas biznesowego lunchu na mieście. Jak sama o sobie pisze: „Moja filozofia to zdrowe jedzenie rozumiane jako umiar i urozmaicenie w diecie oraz nastawienie na jak najmniej przetworzone produkty”. Profil Little Hungry Lady śledzi ponad 35 tysięcy osób.

 Zrzut ekranu 2016-10-26 o 12.58.50

 

Restaurantica

Często aktualizowany, prowadzony już siódmy rok, subiektywny przewodnik, głównie po warszawskich restauracjach i kawiarniach. Marta Glinka, prowadząca bloga, jest pasjonatką kuchni, co udziela się czytelnikom śledzącym jej recenzje i opisy wydarzeń kulinarnych. Autorka chętnie dzieli się swoimi osobistymi rankingami, np. gdzie w plenerze freelancerom pracuje się najlepiej, jakie lokale serwują najlepsze dania bezglutenowe itp. Profil Restaurantica na Facebooku śledzą niemal 33 tysiące fanów.

Zrzut ekranu 2016-10-25 o 16.25.32

 

Froblog

Blog z ośmioletnim stażem, początkowo poruszający tematy z zakresu szeroko rozumianej kultury, z czasem wyspecjalizowany głównie w tematyce kulinarnej. Założycielka bloga Joanna, aktywnie działa w środowisku kulinarnym stolicy, śledzi najnowsze trendy, na bieżąco recenzując nowe koncepty gastronomiczne w Warszawie, a od niedawna restauracje ocenia w 20-punktowej skali wg swojego autorskiego systemu oceny restauracji. Fanpage Froblog śledzi 10,5 tysiąca użytkowników.

Zrzut ekranu 2016-10-26 o 12.50.13

 

Dania kontra Ania

Tytułowa Ania bloga prowadzi od pięciu lat, a jej celem jest promowanie kultury jedzenia poza domem i wyróżnianie lokali, w których „miłość do jedzenia i szacunek do klienta czuć od pierwszego do ostatniego kęsa”. Opisuje nowe miejsca głównie na mapie Krakowa, dzieląc się także relacjami z podróży i festiwali kulinarnych. Działa w środowisku kulinarnym, zasiadając w jury konkursów wyłaniających najlepsze restauracje w Krakowie i całym kraju. Fejsbukowy profil Ani śledzi ponad 10 tysięcy osób.

Zrzut ekranu 2016-10-25 o 16.26.38