Jemy oczami. Petra Novotná podpowiada jak stylizować potrawy

foodstyling inspiracje Petra Novotná zdjęcia

Petra Novotná zajmuje się fotografią kulinarną. W swoim studiu fotografuje przede wszystkim potrawy do książek kucharskich i na strony internetowe restauracji. Doskonale zna się na stylizacji jedzenia i aktualnych trendach w serwowaniu dań. Specjalnie dla nas opowiada o tzw. food stylingu i zdradza kilka swoich zawodowych sekretów.  

petra

Zainwestuj w różnorodne naczynia

„Wybierając idealne naczynia należy kierować się okolicznościami, w jakich będzie spożywany posiłek i typem podawanego jedzenia. Osobiście wolę proste talerze w neutralnych kolorach, na których jedzenie jest lepiej widoczne. O wiele trudniej jest prezentować potrawy na bardzo dekoracyjnych naczyniach. Warto jednak mieć w szafie kilka oryginalnych, kolorowych, wzorzystych naczyń, które pozwolą nam tworzyć niebanalne i przykuwające wzrok zestawy” – podkreśla Petra.     

Gustowne i atrakcyjne naczynia w restauracji, mogą być skutecznym narzędziem marketingowym. Oryginalna i rozpoznawalna zastawa może stać się Twoim znakiem rozpoznawczym, zachęcić Gości do robienia zdjęć zamówionym potrawom i dzielenia się nimi poprzez serwisy społecznościowe.

votre-plaisir

Zadzwoń po ogrodnika

Jadalne kwiaty na talerzu to popularny w ostatnich trend, po który sięga coraz więcej kucharzy i cukierników. „Istnieje wiele odmian jadalnych kwiatów, które doskonale uzupełniają potrawy, dodając im smaku i koloru oraz nadają się do dekoracji tortów i deserów. Kwiaty, liście i różnego rodzaju zioła czynią danie atrakcyjniejszym dla oka i często smaczniejszym.”

O skali zjawiska świadczy fakt, iż powstają firmy specjalizujące się w hodowli jadalnych kwiatów i dostarczaniu ich do gastronomii, choć można je te też sadzić we własnym zakresie, korzystając z kawałka ogrodu lub nasłonecznionego parapetu.

Niektóre kwiaty szczególnie pasują do słonych potraw, można nimi ozdobić sałatki lub przekąski. Warto spróbować nagietka lekarskiego, chabru górskiego a także bratków. Do dań na słodko szczególnie nadają się pierwiosnki, goździki i dzika róża.  

výbavička

Wyposaż swoją kuchnię

Fotografowanie potraw we własnej restauracji lub kawiarni nie oznacza konieczności wynajęcia fotografa żywności czy zaopatrzenia się w profesjonalne sprzęty fotograficzne. Ważniejsze od tego będzie zaopatrzenie kuchni w kilka podstawowych narządzi, które przydadzą się do stylizowania potraw. „Czasami trudno złapać drobne elementy i ustawić je na talerzu w odpowiednim miejscu. W tym celu przyda się pęseta, choć można też użyć zwykłej szpilki lub widelca do fondue” – mówi Petra.

Przydatnym rekwizytem w fotografii kulinarnej są różnorodne drewniane deski. Naturalne drewno stanowi ładne tło wielu potraw. Podczas sesji można wykorzystać różne profesjonalne gadżety kuchenne, takie jak gazowy palnik do karmelizowania, nożyczki, pędzel czy skalpel. „Ale nie należy też przesadzać, potrawy powinny wyglądać naturalnie” – przypomina fotografka.

méně-je-více

Nakryte do stołu!

„Kiedy nakrywam do stołu, stawiam na prostotę i elegancję. To jedzenie ma być najważniejszym elementrm na zdjęciu. Jako neutralne, nie odwracającego wzroku od jedzenia, elementy stylizacji stołu świetnie sprawdzają się kwiaty.”

tabule

Mniej znaczy więcej

Jak twierdzi Petra: „Mniejsze ilości zawsze wyglądają lepiej na zdjęciach. Żeby to osiągnąć można odejmować jedzenie z porcji, albo po prostu przełożyć wszystko na większy talerz. Ważna jest harmonia i równowaga między rozmiarem dania a powierzchnią naczynia.”  

asian-temple1

Ostatnie szlify

Warto mieć pod ręką składniki, które sprawią, że nawet zwyczajnie przyrządzone dania będą wyglądały elegancko i wytwornie. Petra podpowiada jakie dodatki zastosować: „Podczas przygotowywania posiłków często używam orzechów, kulek pieprzu lub soli gruboziarnistej. Doskonale nadają się również zioła, takie jak gałązka tymianku lub kilka liści mięty. To wcale nie jest skomplikowane. Niektóre składniki pomogą podkreślić teksturę potraw. Frytki można posypać ziołami, a krem z warzyw udekorować kilkoma kroplami oliwy z oliwek. Jeśli potrawa ma jednolitą formę, to dobrze jest ją wizualnie rozdzielić. Efekt będzie o wiele lepszy na żywo w restauracji i na zdjęciach.”