Mobilny kelner – rozwiązania IT usprawniające pracę w gastronomii

kawiarnia kelner mobilny kelner obsługa ogródek gastronomiczny pub restauracja sezon

Sezon w pełni. Kapryśna pogoda w tym roku sprawiła, że po słabej wiośnie, którą boleśnie odczuli restauratorzy, przed czasem przyszło upalne lato. Ogródki restauracyjne przeżywają prawdziwe oblężenie. Z jednej strony – dla właścicieli to najlepszy czas, z drugiej – sprawdzian ich umiejętności zarządzania zespołem i poszukiwanie optymalnych rozwiązań, które usprawnią obsługę gości.

beer-garden-49896_1920

W ciepłe dni kawiarnie, restauracje i puby dysponujące ogródkami gastronomicznymi obsługują często wielokrotnie więcej klientów niż poza sezonem. Utargi znacząco rosną, pozwalając się „odkuć” po słabszych, zimnych miesiącach. To co wydaje się wybawieniem, jest też wyzwaniem dla właścicieli i managerów. Wymaga nie tylko znacznego zwiększenia zatrudnienia, dobrego przeszkolenia nowego zespołu, ale też sięgnięcia po narzędzia, które ułatwią im pracę, by Klienci nie musieli zbyt długo czekać na swoje zamówienia.

Dużym problemem w obsłudze ogródków restauracyjnych jest zwiększona odległość pomiędzy kuchnią a Klientami. Nie zawsze bowiem ogródki te znajdują się bezpośrednio przy lokalu – czasami, jak na większości starówek, ogródki znajdują się na rynku, a kuchnie w piwnicach pobliskich kamienic. Wówczas komunikacja pomiędzy Klientem a kuchnią jest utrudniona. Można liczyć na kelnera, jego kondycję i silne nogi, co jednak znacząco wydłuża proces obsługi i może demotywować – tak obsługę, jak i samych gości. Można też szukać rozwiązań technologicznych, które ten proces usprawnią – i tu z pomocą przychodzi mobilny kelner. To nieduży, przenośny tablet wyposażony w system POS, dzięki któremu zamówienia przekazywane są bezpośrednio do kuchni, jeszcze przy stoliku Klienta.

mobilny

Mobilny kelner wyręcza tego realnego w szaleńczym biegu do kuchni i z powrotem, usprawniając obsługę i przyspieszając cały proces. To szczególnie przydatne w sytuacji gdy wielu gości czeka na złożenie zamówienia – w systemie tradycyjnym kelner może przekazać je dopiero gdy zbierze wszystkie, lub biegać z każdym osobno. Mobilny kelner pozwala mu wysyłać każde zamówienie z tabletu na bieżąco, nie generując tym samym żadnych opóźnień. Czas przyjmowania takich zamówień skraca się o wiele cennych minut. Jak to działa w drugą stronę? Kuchnia daje kelnerowi znać (wysyła informację widoczną na tablecie), które zamówienia są już gotowe do odbioru – kelner wybiera się więc do kuchni tylko wtedy gdy jest to konieczne, a na stoły gości trafiają dania świeże i zawsze ciepłe. Dzięki temu kelner może zająć się tym, w czym jest najlepszy i co jest najważniejsze – nawiązaniem relacji z Klientem, przedstawieniem mu oferty i dopilnowaniem by zamówienie trafiło do niego tak szybko jak to możliwe.

kawiarnia_z_ogrodem_warszawa-4

Mobilny kelner daje też inne możliwości i jest idealnym rozwiązaniem dla miejsc, w których jedzenie szykowane jest w innym miejscu niż napoje (rozdział na kuchnię i bar) – wystarczą dwie drukarki kuchenne, każda z nich otrzyma przeznaczone dla niej zamówienie od kelnera, co również przyspiesza realizację zamówienia. Mobilny kelner pozwala także na dodawanie notatek do poszczególnych zamówień – takich jak zamówienia specjalne (zmiany w ramach dania), czy kolejność serwowania posiłków , a także na sprawny podział rachunku pomiędzy gośćmi.

bar-1835514_1920

Mobilny kelner to prawdziwe wybawienie dla restauratorów w okresie wzmożonego ruchu – nie tylko przyspiesza obsługę, ale też eliminuje błędy na linii kelner – kuchnia, pozwalając kelnerom na bezstresowe i kompleksowe zajęcie się Klientami.