Wiosna i lato to czas, kiedy inicjatywy gastronomiczne i nowe lokale wyrastają w mieście jak grzyby po deszczu. Po długich i ciemnych wieczorach nie ma nic przyjemniejszego, niż beztroskie spędzanie czasu na powietrzu, najchętniej w miejscach, gdzie do późnych godzin nocnych można dobrze zjeść.

13603319_510742229135955_2231547401956024395_o
Grunt i Woda, Bulwar Flotylli Wiślanej

W kończącym się sezonie letnim w Warszawie swoją pozycję umocniły niektóre lokale nad Wisłą, do których dołączyły nowe miejsca. Warszawiacy i zauroczeni nadwiślanym klimatem zagraniczni goście chętnie odwiedzali lokale o ugruntowanej już pozycji, takie jak Temat Rzeka, Cud nad Wisłą, Pomost 511, czy Hocki Klocki.

Wśród nowych miejscówek nad Wisłą na szczególną uwagę zasługiwały:

  • Munchies – przez Krytykę Kulinarną nazwane „nadwiślańskim objawieniem” – miejsce
    z kulinarnymi ambicjami, jedna z najoryginalniejszych lokalizacji, umiejscowiona nie na
    lądzie, tylko na barce „Wynurzenie”. W karcie policzki wołowe, kaszotto, pulled pork.

munchies2-2

  • Przylądek Miami Wars na Cyplu Czerniakowskim, centrum promocji kultury wodniactwa i aktywnej rekreacji, gdzie można nie tylko wypożyczyć jedną z kilku oryginalnych łodzi, ale też zjeść świeże owoce morza z grilla.

Przylądek Miami Wars nocą

  • Grunt i Woda na Bulwarze Flotylli Wiślanej – przyjazna środowisku klubokawiarnia z własną szklarnią miejską, grządkami i bujną zielenią. Menu oparte jest na naturalnych, nieprzetworzonych składnikach
14352341_537892309754280_8067895726561106908_o
Grunt i Woda
  • Coco Bowls w pobliżu Centrum Nauki Kopernik serwujące różnorodne koktajle owocowo – warzywne i proste, niskokaloryczne posiłki tworzone w oparciu o superfoods – naturalną żywność bogatą w składniki odżywcze.coco-2

Biała – zjedz i wypij

W tętniącej życiem prawobrzeżnej części miasta, na modnej Saskiej Kępie, Grupa Warszawa – właściciele m.in. kultowej już Warszawy Powiśle czy Syreniego Śpiewu – otworzyła nową restaurację. Do czasu zakończenia remontu wnętrz Biała – zjedz i wypij przyjmuje gości tylko w ogrodzie modernistycznego domu z lat 30. z charakterystycznymi krętymi schodami. Na jesieni planowane jest otwarcie całego domu dla Klientów. Położona w zagłębiu kuchni świata, między restauracją włoską, hinduską, turecką i węgierską, Biała wraca do korzeni i czerpie inspiracje z kuchni polskiej.

DSC00061
Biała – zjedz i wypij

Nocny Market

Nowym, ale niezwykle trafionym pomysłem okazał się Nocny Market, otwarty na nieczynnych peronach pocztowych Dworca Głównego w Warszawie, przy ulicy Towarowej. W znanym i lubianym na świecie koncepcie – połączenia wysokiej jakości street food’u, stoisk lifestyle’owych i muzyki – od pierwszego dnia zakochali się też Warszawiacy, którzy co weekend tłumnie odwiedzają Market.

4_fot.Anna_Szczotka

Nocny Market działa w konwencji tętniącego życiem targu i klubu na świeżym powietrzu, otwarty jest w każdy piątek i sobotę od godz.17:00 do 1 w nocy, a w niedzielę od 16:00 do 23:00. Jest z nami od czerwca, a zamknie się kiedy temperatura nie będzie już pozwalać na nocne eskapady kulinarne.

NM2_Krystian_Szczęsny

 

Tegoroczny sezon wiosna-lato obfitował w udane inicjatywy kulinarne i otwarcia nowych lokali. Jesień to dla gastronomii sprawdzian, a dla lokali „pod chmurką” czas odpoczynku i pracy nad innymi projektami. Mamy nadzieję, że pogoda pozwoli nam jak najdłużej cieszyć się nowymi miejscówkami na świeżym powietrzu, a dotychczasowe sukcesy i osiągnięcia zachęcą innych restauratorów do otwierania nowych, odważnych konceptów.