Rozwiązania w chmurze szansą dla restauratorów

biznes chmura gastrobiznes IT rozwiązania w chmurze

Dynamiczny rozwój technologii na przełomie ostatnich kilkunastu lat całkowicie odmienił sposób prowadzenia biznesu. Pojawiły się nowe możliwości, a dostęp do wielu z tych, które wcześniej osiągalne były tylko dla wielkich korporacji, stał się możliwy również dla małych i średnich przedsiębiorstw, także z tych ze świata gastronomii, wspierając tym samym ich szybszy niż do tej pory rozwój. 

pineapple-supply-co-150879

Jednym z rozwiązań, które zrewolucjonizowało różnorodne gałęzie biznesu, w tym gastronomię, jest cloud computing, po polsku określany mianem rozwiązania w chmurze. Ta nowa jakość świadczenia usług IT opiera się na odejściu od tradycyjnych serwerów, licencji czy aplikacji na rzecz przechowywania danych na zewnętrznych serwerach, do których dostęp możliwy jest poprzez każde urządzenie, w dowolnym czasie i miejscu na świecie. Wystarczy telefon, tablet lub komputer z dostępem do Internetu oraz hasła do logowania.

Poza niewątpliwą wygodą takiego rozwiązania, na jego korzyść przemawia też cena – głównym założeniem chmury jest wykorzystanie profesjonalnych zewnętrznych serwerowni, pełnego zabezpieczenia i ich modernizacji, bez kosztów po stronie klienta. Przedsiębiorcy nie obchodzą więc koszty inwestycji w licencje na oprogramowanie, serwery, urządzenia sieciowe i bazy danych, brak także jakichkolwiek opłat związanych z utrzymaniem serwerów oraz zatrudnianiem specjalistów IT, do ich obsługi. Środki te oraz uwagę można przekierować na inne obszary, wspierając ich rozwój.

avi-richards-183715

Co w takim razie może wzbudzać niepewność? Gdzie tkwi haczyk? Nigdzie, po prostu tak jak przed laty telefony stacjonarne zastąpione zostały komórkami, które później wraz z rozwojem technologii wyparte zostały przez smartfony, tak dziś tradycyjne rozwiązania zastępowane są przez te w chmurze. Wszystko co nieznane wzbudza na początku pewne obawy. W przypadku chmury wątpliwości pojawiają się przy kwestiach bezpieczeństwa. Wbrew pozorom to nie słabość chmury, ale jej siła. Nad bezpieczeństwem rozwiązań w chmurze pracują bowiem dostawcy usług, którzy ten temat traktują absolutnie priorytetowo – wprowadzając szyfrowanie, dwustopniową weryfikację, certyfikaty bezpieczeństwa, kontrolę ruchu w chmurze, izolację sieci, co zapewnia całkowite bezpieczeństwo przechowywanym informacjom. Potwierdzają to liczne instytucje o wysokiej wrażliwości danych (finansowe i ubezpieczeniowe), które od lat korzystają z rozwiązań chmurowych.

Chmura w gastronomii

Wiele osób marzy o własnej restauracji, artystycznej kawiarence, czy przytulnym bistro – w sferze marzeń wszystko wygląda łatwo i przyjemnie. Szybko jednak okazuje się, że gastronomia to biznes, jak każdy inny – rządzący się prawami zysków i strat, wymagający od właścicieli ogromnego zaangażowania i poświęcenia.

Zrzut ekranu 2017-03-07 o 15.51.34

Specyfika tej branży polega na konieczności zatrudniania wielu osób, często młodych, bez doświadczenia, nie wiążących swojej przyszłości z pełnionym zawodem (przykładowo kelnera). W ich przypadku, przy małym zaangażowaniu, często braku umowy o pracę, bardzo łatwo o błędy i niedopatrzenia. Tylko obecność właściciela na miejscu sprawia, że załoga jest zdyscyplinowana, stara się, pilnuje sprzedaży i obsługi. Czyżby…? Tak było przed laty. Dziś rozwiązania chmurowe, które oferują zdalny dostęp do danych (logowanie pracowników w systemie, informacje sprzedażowe, raporty) pozwalają na szybką analizę sytuacji w czasie rzeczywistym i natychmiastowe reagowanie.

 

 

“Rozwiązania w chmurze, jakie oferuje mój system POS, to dla mnie nie tylko świetna analityka danych, z którymi miałabym spory problem w Excelu. To przede wszystkim ogromna oszczędność czasu i pieniędzy. A także nowa jakość pracy dla mnie – nareszcie nie muszę być w kawiarni non stop – zdalny dostęp z komórki czy komputera pozwala mi reagować np. na niskie wyniki sprzedaży, ale też kontrolować stany magazynowe. Doceniła to moja rodzina, mam dla niej więcej czasu, bo podgląd do raportów, inwentaryzacji i danych sprzedażowych w czasie rzeczywistym – mam wszędzie tam, gdzie jest Internet. Dzięki temu częściej wyjeżdżamy za miasto, a ja mam mniej stresów” – mówi Kasia Czarska, właścicielka kawiarni PosiadUFFka.

Przykład PosiadUFFki – niewielkiej warszawskiej kawiarni pokazuje realną wartość rozwiązań w chmurze, które świetnie sprawdzają się w systemach sprzedażowych. Jeszcze kilka lat temu POSy dostępne były tylko dla największych restauracji, głównie tych hotelowych. Ich cena odstraszała drobniejszych przedsiębiorców, którym zostawały kasy fiskalne – dziś już przeżytek, ponieważ w zasadzie w tej samej cenie co one, dostępne są już nowoczesne narzędzia – systemy POS na tabletach, które za pomocą kilku kliknięć pozwalają obsłużyć gościa, w międzyczasie archiwizując transakcję i uwzględniając ją w raporcie sprzedaży oraz wysyłając zamówienie do kuchni. Informacje z systemu uwzględniane są także w stanach magazynowych, które są na bieżąco aktualizowane. To co parę lat temu wydawało się niemożliwe, dzięki rozwojowi techniki stało się całkowicie osiągalne, proste w obsłudze i w przystępnej cenie.

eet-8

Rozwiązania w chmurze przekładają się na efektywność sprzedaży w gastronomii. Pomagają w podejmowaniu szybkich, trafnych, świadomych decyzji biznesowych, planowaniu zakupów, menu i układaniu grafiku. W ramach miesięcznej opłaty abonamentowej, której wysokość jest rzędu opłaty za abonament telefoniczny, przedsiębiorca uzyskuje dostęp do najnowszej wersji oprogramowania, bez konieczności dopłacania za jego aktualizacje, otrzymuje także stałe wsparcie specjalistów IT, dostępnych 24/7. Niezdecydowanym, obawiającym się o kwestie bezpieczeństwa, przedstawić można liczne przykłady korporacji ze świata finansów, które od lat pracują na danych przechowywanych w chmurze, czy chociażby estońskiego rządu, który do chmury właśnie, pod koniec 2015 roku, przeniósł większość danych. Zrobił to z obawy o ich bezpieczeństwo, gdyż pod wpływem dogłębnej analizy, doszedł do wniosku, że w chmurze dane będą najbezpieczniejsze.