Nowoczesna odsłona systemów lojalnościowych. Koniec z pieczątkami i kartonikami. System POS ma to wszystko – szybciej i sprawniej, bez bałaganu w portfelu.

gratis gratisy kartonik pieczątka program lojalnościowy

Zadowolony klient to prawdziwy skarb. Nie tylko chętnie i regularnie wraca, ale też dzieli się wrażeniami na temat lokalu. W rozmowie poleca go swoim znajomym, a poprzez media społecznościowe rekomenduje go całej reszcie. Kiedy już raz zdobędziemy jego serce, warto zrobić wszystko, by go przy nas utrzymać. W dobie intensywnego wzrostu branży gastronomicznej, co rusz powstają nowe kawiarnie i restauracje. Smaczne jedzenie, przyjazny wystrój i atmosfera przestają wystarczać. W poszukiwaniu czynnika, który wpłynie na przywiązanie gości do jednego miejsca, właściciele punktów gastronomicznych sięgają po programy lojalnościowe. Dobrze zaprojektowane i atrakcyjne z punktu widzenia klienta, są dużą zachętą i motywacją do powrotów.

IMG_9299

Programy lojalnościowe są jednym z najskuteczniejszych i najtańszych narzędzi marketingowych, jakie do dyspozycji mają lokale gastronomiczne. Bez dużego zaangażowania i nakładów finansowych pozwalają utrzymać zainteresowanie gości, jednocześnie wzmacniając z nimi przyjazne relacje. W oczach klienta są bowiem nie tylko szansą na rabat czy gratis, ale także wyrazem szacunku i dbałości o relacje. Odpowiednio zaplanowany program lojalnościowy zachęca do regularnych wizyt i wydawania większych kwot. Jak pokazują badania wierny klient wydaje średnio o 67% więcej niż nowo pozyskany gość oraz chętniej poleca ulubiony lokal swej rodzinie, przyjaciołom, znajomym. Z tych samych badań wynika, że nawet 81% klientów wybierając lokal kieruje się myślą o tym, gdzie czeka na niego jakaś “nagroda”. Istnieje wiele różnych odsłon programów lojalnościowych, cel każdego z nich jest ten sam – dać stałemu Klientowi “coś więcej”, co sprawi, że nie będzie się długo wahał, kiedy będzie szukał miejsca na kawę, lunch czy kolację.

Programy lojalnościowe zazwyczaj opierają się na  zbieraniu punktów czy pieczątek. W gastronomii wymienia się je najczęściej na gratisowy produkt (np. dziesiąta kawa gratis). Specjalni goście mogą liczyć czasami na stały rabat lub uczestniczyć w specjalnych promocjach i zniżkach przeznaczonych dla wąskiej grupy odbiorców. Najbardziej tradycyjną formą zbierania punktów, które później wymienia się na nagrody, jest w gastronomii klasyczny “kartonik”. Każdy z nas ma ich pełno w portfelu. Nie zawsze panuje w nich porządek, trudno jest o nich pamiętać za każdym razem i kontrolować wszystkie z nich. Z myślą o zapominalskich stworzone zostały aplikacje, które pozwalają zbierać wszystkie punkty w jednym miejscu i jednocześnie informują klientów o specjalnych ofertach, które można znaleźć w pobliżu. Po takie nowoczesne i umilające codzienność narządzie sięgnął Storyous POS, oferując lokalom gastronomicznym wykorzystanie aplikacji Wallet i sparowanie jej z systemem sprzedażowym. Dzięki temu każdy klient, bez konieczności korzystania z karteczek, pieczątek itp., dostaje swój unikatowy numer, który podany podczas zakupów obniża rachunek o przyznany wcześniej rabat lub pozwala doliczyć mu kolejną pieczątkę za zakupy. To duża wygoda dla obu stron, a dla przedsiębiorców dodatkowa oszczędność – mogą bowiem zrezygnować z projektowania graficznego i częstego drukowania kartoników. To także dodatkowa porcja wiadomości na temat upodobań klientów – dostarcza właścicielom informacji na temat zachowań i preferencji gości. Wiedząc jakich wyborów dokonują nasi stali klienci możemy sprawniej wychodzić im naprzeciw.

tim-wright-123155-unsplash-1

Nie ma jednego “słusznego” przepisu na program lojalnościowy dla klientów gastronomii. To co wiemy na pewno, to fakt, że warto lojalizować klientów, bo przekłada się to bezpośrednio na sprzedaż. Im prościej i szybciej działa sam program, tym lepiej. Najlepiej działają systemy wymagające minimum zaangażowania i czasu od strony klientów. Popularnością cieszą się również te, gdzie nagroda jest ciekawa i atrakcyjna.

Zainteresował Cię temat nagradzania Twoich wiernych klientów? Sprawdź w jaki sposób pracujemy z programem lojalnościowym w Storyous.