Tłumy kibiców – czyli jak legalnie transmitować Mundial w lokalu? Termin składania wniosków mija w piątek!

fifa legalna transmisja mecze Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej prawo transmisja TVP S.A.

Niecałe dwa tygodnie dzielą nas od największego święta fanów piłki nożnej. 14 czerwca rozpoczną się XXI Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Tym razem, po raz pierwszy w historii, odbędą się na terenie Europy Wschodniej (i częściowo Azji) – w Rosji. Mundial to nie tylko święto piłkarskie, ale też czas żniw dla lokali gastronomicznych, lecz tylko tych, które w porę zainteresowały się pozyskaniem zgód na transmisje meczów. Jeszcze nie jest za późno – do piątku można się o nie postarać. 

stadium-2791693_1920

Tytuł oficjalnego nadawcy sygnału Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej przypadł TVP S.A. To do nich należy się zgłosić w celu uzyskania zgody na organizację strefy kibica, czyli każdego publicznego pokazu meczów. Na podstawie odpowiedniej umowy z TVP zyskuje się licencję oraz dostęp do sygnału na WSZYSTKIE mundialowe mecze (nie ma możliwości pozyskania licencji na wybrane, pojedyncze mecze).

Aby uzyskać zgodę należy do 8 czerwca (włącznie) wypełnić zgłoszenie online na stronie TVP, opisać rodzaj strefy kibica (razem z adresem), wybrać odpowiedni pakiet, ilość odbiorników oraz zadeklarować ilość osób w strefie.

Do wyboru są 3 pakiety, o różnej wartości:

  1. podstawowy – czyli kwota bazowa w wysokości 2.000 złotych za jeden ekran,
  2. rozszerzony (sygnał satelitarny) – kwota bazowa + 1.000 złotych netto za jeden ekran,
  3. premium (sygnał MULITCAST IP) – kwota bazowa + 2.000 netto za jeden ekran.

spectators-1536342_1920

W turnieju wezmą udział 32 reprezentacje krajów. Łącznie na mistrzostwach zostaną rozegrane 64 mecze. Musisz mieć tego świadomość, ponieważ decydując się na publiczne odtwarzanie meczów, zobowiązujesz się przestrzegać zasad związanych z licencją. Tym samym podejmujesz się puszczania wszystkich (bez wyjątku) meczów na żywo (nie możesz pokazywać powtórek), w całości, bez zmian i modyfikacji. Nie możesz zakrywać komercyjnych elementów przekazu (m.in. reklamy i znaczki sponsorskie), ani mieszać do tego polityki (zakaz wiązania mistrzostw z politykami i partiami politycznymi).

Jeśli myślisz o tym, by puszczać mecze bez licencji TVP, przemyśl to raz jeszcze. Przewidziano liczne kontrole lokali, które ubiegały się o licencję (kontrola zgodności zgłoszenia ze stanem faktycznym – ilość gości, odbiorników, przestrzeganie zasad odtwarzania itp.) oraz kontrole w pozostałych lokalach. W przypadku nielegalnego odtwarzania przewidziane są sowite kary, znacznie przewyższające koszty licencyjne.