Totalne zaskoczenie i prawdopodobnie najlepsza polska kuchnia na Pomorzu

dobre miejsca miejsca Pomorze restauracja Restauracja Ewa zaprasza Sasino

Czy Wy też szukacie dobrych, reprezentatywnych dla okolicy lokali, w dużych miastach, przy głównych ulicach i deptakach? Nam się tak zdarzało, ale wiele wpadek i rozczarowań sprawiło, że nie ryzykujemy już wizyt bez polecenia. A gdzie szukać najlepszych rekomendacji? Jeśli nie bezpośrednio wśród znajomych czy mieszkańców, to na pewno w internecie. Po odsianiu mało wiarygodnych, powtarzalnych opinii – tych pełnych jadu, czy nienaturalnie pozytywnych – pozostaną te uśrednione, na podstawie których łatwo ustalić czego możemy się na miejscu spodziewać. Są strony, które tak jak TripAdvisor, prowadzą ranking najlepszych lokali w danej okolicy, co dodatkowo ułatwia nam podejmowanie wyboru.

restauracja-ewa-zaprasza-4

Wizyta nad polskim morzem, to dla mnie, poza przyjemnym relaksem, zawsze dreszczyk emocji. Wszędzie drogo, duże ryzyko kiepskiej pogody, nigdy nie mam pewności czy apartamenty, które z wyprzedzeniem rezerwuję będą spełniały moje oczekiwania, czy może drastycznie będą różniły się od zdjęć w internecie. To samo dotyczy jedzenia – paradoksalnie naprawdę ciężko tu o dobre, zdrowe posiłki, czy świeżą rybę, wszędzie tylko zapiekanki, frytki i chemiczne lody świderki. Tym razem liczyłam na coś ekstra, dlatego na długo przed wyjazdem w okolice Łeby, o polecenia pytałam znajomych bliższych i dalszych. W wielu rekomendacjach pojawiało się jedno miejsce – Restauracja Ewa Zaprasza. „Zdziwisz się, że w tak małej miejscowości może istnieć restauracja na tak wysokim poziomie” – powiedziała koleżanka, czym ostatecznie mnie zaintrygowała. Sprawdziłam internetowe rankingi i opinie – faktycznie oceny były świetne, turyści zachęcali tylko do wcześniejszej rezerwacji stolika, bo pomimo ulokowaniu na totalnym odludziu, chętnych do spróbowania tutejszej kuchni nie brakuje. Zarezerwowaliśmy stolik i postanowiliśmy sami przekonać się czy faktycznie „Ewa” gotuje tak wyśmienicie.

restauracja-ewa-zaprasza-3

Pierwsze zaskoczenie – restauracja mieści się w zwyczajnym wiejskim domu, niczym nie wyróżniającym się spośród okolicznych budynków. Faktycznie jest na odludziu, przy małej uliczce, wcale nie przy samym morzu, w małej, cichej miejscowości. W środku klimat jest także bardzo domowy, odnosi się wrażenie, jakby przyszło się w odwiedziny do cioci czy znajomych. Z tego co ustaliliśmy 2 lata temu nastrój był jeszcze bardziej sielski i domowy, potęgowany przez kominek, regały z książkami, psiaka poruszającego się swobodnie pośród gości, przytulny ogródek. Dwa lata temu wnętrza przeszły zasłużony remont – straciły na aż tak przytulnym charakterze, ale stały się przez to bardziej nowoczesne i wygodne dla gości.

restauracja-ewa-zaprasza-2
Tak było przed remontem w 2015 roku

Drugie zaskoczenie – liczba gości. Faktycznie dobrze, że zrobiliśmy rezerwację, bez tego byśmy nie mieli szans na stolik, mimo że jest środek tygodnia, a sezon dopiero się zaczyna. Obsługa uwija się, dwoi i troi – jest bardzo sympatyczna i mimo, że musimy trochę czekać na kartę i zamówienia – nie przeszkadza to nam. Przeznaczamy ten czas na zapoznanie się z historią tego miejsca, która sięga do 1987 r. Początkowo był to mały, sezonowy bar na werandzie, serwujący głównie zapiekanki, pizzę, kiełbaski z grilla. Z czasem miejsce stawało się coraz bardziej popularne, rozrastało się o kolejne stoliki, altankę na ogrodzie, także kosztem pokoi zajmowanych przez właścicieli – stąd ten domowy charakter, który postanowili oni zachować w części restauracyjnej. Na początku pracownikami restauracji była sama rodzina, z roku na rok dołączali do niej bliżsi i dalsi kuzyni, znajomi, znajomi znajomych. Podobnie było z klientami – początkowo większość klientów stanowiła rodzina i bliscy znajomi, kolejne lata przynosiły jednak coraz większe zainteresowanie restauracją, a wieść o niej niosła się coraz dalej, przez co sala konsumpcyjna została powiększona o kolejne pokoje prywatne właścicieli, którzy musieli się przenieść do przebudowanego garażu. Właściciele szybko reagowali na coraz większe zainteresowanie i napływ gości, wprowadzając w życie kolejne inwestycje, tak by móc przyjmować coraz więcej gości. Rozbudowano zaplecze kuchenne i barowe, dzięki czemu w menu zaczęły się pojawiać coraz ciekawsze potrawy. Młodsza część rodziny postanowiła nabrać doświadczeń gastronomicznych w Londynie, by po powrocie otworzyć cateringową odnogę firmy, która do dziś z powodzeniem organizuje mniejsze i większe imprezy, obsługując spotkania rodzinne, sympozja, szkolenia do 1500 osób, a nawet wesela, co pozwala przetrwać załodze restauracji także poza sezonem. Restauracja regularnie znajduje się na szczycie rankingów pomorskiej gastronomii, jest wymieniana także wśród najlepszych restauracji w całym kraju (m.in. wyróznienie Best Of Award Of Excellence – Poland Best 100 Restaurants, TOP10 portalu gastronauci.pl, przewodniku Gault&Milleau, przewodnik Magdy Gessler „101 najlepszych restauracji i hoteli w Polsce itp.). Wszystko to wygląda naprawdę imponująco, a ogrom pracy właścicieli widać na każdym kroku – od wystroju (który został odświeżony w 2015 roku, z bardzo sielskiego na nowoczesny, trochę chłodniejszy), po relacje z gośćmi i menu.

015

Właśnie menu – kolejne zaskoczenie. Ułożone jest zdecydowanie z myślą o różnych klientach, tak by każdy znalazł tu coś dla siebie. Jest osobne menu dla dzieci i dla wegetarian, są potrawy tańsze, jak i bardziej wykwintne i droższe. Do najlepszych potraw wskazywanych najczęściej przez internautów, należą polędwica po angielsku, pieczona pierś z kaczki, golonka, zupa borowikowa i śledź w majonezie (gratisowe czekadełko). Sami decydujemy się właśnie na te dania z karty, wychodząc z założenia, że nieprzypadkowo stały się bestsellerami tego miejsca. Nie żałujemy! Warto było nadrobić drogi, by spróbować tego smaku…

pikante-fischsuppe

To fantastyczne, że poza głównymi szlakami, ale na podstawie uczciwych rekomendacji, znaleźliśmy taką perełkę. Restauracja Ewa zaprasza to wspaniałe miejsce nad polskim morzem, które warto odkryć i nadrobić dla niego drogi. To przykład, który pokazuje, że uczciwą pracą, wielkim zaangażowaniem i szacunkiem dla gości, można stworzyć zupełnie wyjątkowe miejsce w niepopularnym miejscu, które działa już 3 dekady, rozwija się i wciąż zjednuje sobie nowych gości.

restauracja-ewa-zaprasza-5