Wybierz targi dla siebie – kalendarz 2017

branża imprezy targi

Targi. Prawdziwe, a nie te śniadaniowe. Okazja, by dokupić talerzy, wybrać nowe krzesła, rozszerzyć ofertę o nowy sposób pakowania na wynos, wziąć udział w konkursie kulinarnym. Chociaż wydaje się, że „kultura targowania” w Polsce zanika – imprezy targowe są mniejsze, uboższe w atrakcje, a wystawcy narzekają na ruch, to jednak z roku na rok wydarzeń tego typu raczej przybywa. W tym roku chociażby pojawią się dwie nowe – w Sosnowcu i we Wrocławiu. Zerknijmy więc na kalendarz imprez, w którym Warszawa od dawna już nie dominuje, by wybrać najlepsze pod względem lokalizacji i zakresu targi gastronomiczne dla siebie.

targi

EuroGastro
5-7 kwietnia, Warszawa, MT Targi

Jeśli miał(a)byś wybrać jedne targi w roku, a Warszawa nie jest dla Ciebie zbyt daleko, to z pewnością byłaby to nasza rekomendacja dla Ciebie. Kwietniowa edycja będzie 21. w historii tych targów. W tym roku po raz pierwszy połączone z (wcześniej jesiennymi) targami hotelarskimi, EuroGastro będą miejscem wielu owocnych kontraktów i licznych ciekawych imprez gastronomicznych, jak choćby konkurs pod patronatem Roberta Sowy Kulinarny Talent, Olimpiada Kawy, liczne szkolenia i seminaria. Bilet na wszystkie dni targów, kupiony na miejscu, kosztuje 120 złotych. Z uwagi na notoryczne problemy z parkingiem, warto wybrać się tam komunikacją miejską – autobusem lub kolejką.

targi1

WorldFood
11-13 kwietnia, Warszawa, Expo XXI

Już po raz czwarty odbędą się w Warszawie międzynarodowe targi żywności i napojów. Zaledwie tydzień po zakończeniu EuroGastro wystawcy zjadą do starszej hali targowej, po drugiej stronie miasta. W poprzedniej edycji wystawy udział wzięło 250 wystawców, jak zapewnia organizator – z całego świata. Jednym z elementów oferty WorldFood jest matchmaking – możliwość zaplanowania spotkania z konkretnym dostawcą jeszcze przed rozpoczęciem imprezy. Targi podzielone będą na sektory: EcoFood, Ingredients, FoodTech, Wine&Spirits oraz Food&Diary. Osoby z branży spożywczej (na podstawie wizytówek) wchodzą za darmo, pozostali płacą 100 złotych.

worldfood

 

Mazury HoReCa
25-26 kwietnia, Ostróda, Expo Arena

Ta stosunkowo młoda impreza targowa (jak młody jest sam jej obiekt, znany z widzenia wszystkim, którzy z Warszawy próbują dostać się na Mazury) szczyci się zwłaszcza lokalizacją i chce przyciągnąć przedstawicieli branży z północy Polski. Ofertę targów w formule hosted buyers z rozwiązaniami tzw. szybkich randek wspiera tu gama imprez towarzyszących, których prowadzącym jest Karol Okrasa. Przestrzeń będzie obejmowała strefy wyposażenia gastronomii, hoteli, strefę marketingu, regionów, alkoholi, napojów czy strefę usług. Oferta kierowana jest bardzo szeroko, także do uczniów szkół gastronomicznych. Elementem targów będzie nawet strefa food trucków (z wolnym wstepem). Bilet upoważniający do jednorazowego wejścia na targi kosztuje 10 zł.

ostroda

 

Pyszna Polska
4-5 czerwca, Wrocław, Hala Stulecia

Zbudowana w 1913 roku Hala Stulecia jest bodaj najstarszym wciąż czynnym obiektem wystawienniczym w dzisiejszej Polsce, co niewątpliwie przydaje klimatu odbywającym się tam imprezom. A jeśli budynek jest jednocześnie architektoniczną perełką i halą targową, to może się zdarzyć, że przyciąga inne, podobnie pozornie sprzeczne wydarzenia. Do takich najwyraźniej będą należały targi Pyszna Polska.

fot. Jan.ciurus
Nazwa sugeruje imprezę skierowaną raczej do gości-konsumentów. Podobnie osoba „ambasadorki” wydarzenia, bo firmuje je swoją twarzą Magda Gessler. A jednak w imprezie mają wziąć udział, zdaniem organizatorów, „zarówno przedstawiciele wiodących firm z kraju i z zagranicy, znakomici fachowcy, branżowe autorytety oraz gwiazdy i prominenci. Targi Pyszna Polska 2017 wyznaczą kierunki i standardy rozwoju oraz smaku na kolejne lata. Doceńmy walory Polski, poznając lepiej jej bogactwo kulinarne i hotelarskie. Pokażmy Europie naszą wartość i dotrzyjmy do nowych odbiorców!”
Organizatorzy zapewniają więc udział dostawców sprzętu i wyposażenia dla gastronomii, strefę produktów, oraz… 150 tysięcy odwiedzających „z całej Polski, Hiszpanii, Francji, Słowacji. 80% to osoby podejmujące decyzje zakupowe w firmach”. Trzydniowy karnet to koszt 80 złotych, więc może warto się przekonać, jak to wyjdzie w praktyce?

GastroPrezentacje
6-7 czerwca, ExpoSilesia, Sosnowiec

exposilesia
Czerwiec to najwyraźniej czas nowości targowych na południu Polski. Właściwie prosto z wrocławskiej Pysznej Polski można jechać na Targi Urządzeń Gastronomicznych do Sosnowca (choć najłatwiej pociągiem pewnie i tak przez Warszawę). Organizatorzy targów najwyraźniej wyciągnęli wnioski z obserwacji dynamicznego rozwoju sceny gastronomicznej aglomeracji śląskiej, a był to teren jeszcze do niedawna drastycznie niedoposażony w piece i patelnie. Dziś się to zmienia, więc po niezbędne wyposażenie nie trzeba daleko wyjeżdżać ze Śląska – wystarczy do Sosnowca.

Polagra Gastro
25-28 września, Poznań, MTP

POLAGRA-GASTRO-PL

Gastro to tylko jeden z rozdziałów bodajże największej imprezy targowej branży spożywczej i horeca w Polsce. Właśnie spożywczej i horeca łącznie – bo na tych targach można kupić albo sprzedać wszystko, co jakkolwiek odlegle wiąże się z jedzeniem, od traktora czy kombajnu rolniczego poprzez maszyny do obróbki i pakowanie żywności aż po talerze i sztućce, na których można serwować jedzenie, a nawet hotelową pościel, w której strudzeni podróżni konsumują swoje późne club sandwiche, zamówione przez room service. Warto tu wspomnieć także o imprezach towarzyszących – m.in. o finale Kulinarnego Pucharu Polski, a także licznych szkoleniach, warsztatach i spotkaniach. Polagra ma swoje wzloty i upadki, ale niewątpliwie jest jedną z najważniejszych imprez na targowej mapie kulinariów polskich. Koszt wejścia na targi nie został jeszcze podany – w ubiegłym roku bilet wielokrotnego wstępu dla osób z branży kosztował w przedsprzedaży poniżej 50 zł, maksymalnie (osoby spoza branży w kasie na miejscu) płaciły 160 zł.


Horeca/Gastrofood/Enoexpo
15-17 listopada, Kraków, Targi w Krakowie

Targi w Krakowie to dwie stosunkowo niewielkie hale, z których jedna w listopadzie poświęcona jest zawsze winu. To doskonały powód, by tę targową wycieczkę również rekomendować, bo w cenie kaucji za kieliszek można zdegustować tam kawał świata wina, ze szczególnym uwzględnieniem win polskich, a także poznać najbardziej godne wyróżnienia trunki w różnych kategoriach. Ale jest jeszcze druga hala z bogatą ofertą urządzeń i – zwłaszcza – produktów, takich jak kawy, piwa czy produkty regionalne. Program towarzyszący również ma swoje smaczki – na żywo gotują i rozmawiają zawsze ciekawe osobowości świata gastronomicznego, także te spoza Polski, a w ubiegłym roku Krakowski Bieg Kelnerów pobił rekord Guinessa jeśli chodzi o liczbę osób naraz balansujących kieliszkami. Nie uważamy, żeby o jakości kelnera świadczyły jego popisy akrobatyczne, ale targi i tak warte są polecenia, zwłaszcza że Kraków to dogodne miejsce (choć dojazd na teren targowy to koszmar), a cena nie powala – w ubiegłym roku wstęp dla profesjonalistów kosztował 30 złotych. Organizator targów w Krakowie, który nazywa się, co ciekawe, Targi w Krakowie, organizuje też imprezę… w Gdańsku. W Amber Arena na początku marca odbywają się targi Food-to-Go, poświęcone głównie produktom i technologiom dla małej gastronomii. Termin najbliższych targów nie jest jeszcze podany.

enoexpo

 

Uwaga! Powyższa lista obejmuje tylko imprezy, które wyłącznie lub w dużej mierze łączą business-to-business, czyli restauratorów z ich dostawcami wyposażenia i produktów. Nie można zapominać o targach, gdzie możemy zrobić równie ciekawe interesy w innych dziedzinach – pokazać się gościom na wystawach żywności ekologicznej, porozmawiać bezpośrednio z rolnikami na targach rolniczych, uplasować się jako atrakcja turystyczna na jednej z kilku imprez o takim właśnie charakterze. Możliwości jest wiele, a śmierć imprez targowych ogłoszona została przedwcześnie – w końcu to po prostu okazja do spotkań, a spotykać się lubimy niezmiennie.